Orkan Ksawery narobił szkód w powiecie szamotulskim

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 11)

 

W czwartek, 5 października od rana do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpływały ostrzeżenia pogodowe. Ostrzeżenia informowały o możliwości pojawienia się silnych wiatrów i opadów deszczu nad regionem. W dniach od 5 do 7 października, strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.

REKLAMA

W czwartek 5 października około godziny 19.30 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych, uszkodzonych pokryciach dachu budynków mieszkalnych, zerwanych liniach energetycznych i telefonicznych oraz zalanych drogach i hali tartaku. W związku z uszkodzeniami linii energetycznych wpłynęło zgłoszenie o zasilanie respiratora w trzech miejscowościach.

W piątek 6 października od godzin porannych napływały kolejne zgłoszenia do dyżurnego o uszkodzonych pokryciach dachu budynków mieszkalnych i stodoły, uszkodzonej linii energetycznej oraz drzewach i konarach znajdujących się na drogach. Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczanie zerwanej linii telefonicznej i energetycznej, zabezpieczenie uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i stodoły, wypompowaniu wody z zalanych dróg i hali produkcyjnej tartaku oraz zasilaniu respiratora z powodu braku prądu. Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego. Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni. Na polecenie Komendanta Powiatowego wzmocniono stany osobowe, zarówno na SKKP, w JRG oraz dyżur w dyspozycji Komendanta.

W wyniku silnego wiatru zostały uszkodzone pokrycia dachowe na ośmiu budynkach mieszkalnych i jeden na budynku stodoły. W likwidacji skutków „KSAWEREGO” udział brało: 170 zastępów, 830 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. W tych dniach strażacy interweniowali łącznie przy 134 zdarzeniach. W dniach od 7 do 9 października pojazd SHD 25 z JRG Szamotuły został zadysponowany do usuwania skutków nawałnic na terenie powiatu nowotomyskiego.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: szamotuly.psp.wlkp.pl / Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka Zdjęcia: OSP Duszniki, OSP Wronki, OSP Otorowo

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki