Program Rewitalizacji gminy Pniewy

10.02.2017
#rewitalizacja #pniewy

Gmina Pniewy przystąpiła do opracowania „Programu Rewitalizacji miasta i gminy Pniewy na lata 2017-2023”. Dokument ten będzie stanowił podstawę do aplikowania o środki finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, ale przede wszystkim wskaże w jakich miejscach następuje koncentracja problemów społecznych, gospodarczych, przestrzennych, technicznych i środowiskowych i jak należy problemy te rozwiązać.

REKLAMA

Nie można wskazać jednej tylko przyczyny degradacji. Dzisiejsze problemy wynikają z wieloletnich zaniedbań i zachodzących przemian. Należą do nich m.in. ubóstwo, koncentracja zjawisk patologicznych, dziedziczenie biedy, segregacja społeczna, starzenie się społeczeństwa, długotrwałe bezrobocie, niski poziom wykształcenia mieszkańców, niski poziom przedsiębiorczości, brak inwestycji prywatnych, puste lokale użytkowe, niski standard mieszkań i brak remontów, przestarzałe i zawodne sieci infrastrukturalne, nieatrakcyjne przestrzenie publiczne, brak zieleni (betonowe podwórka), niefunkcjonalne zaplecze usługowe, zanieczyszczenia powietrza i wody, energochłonność starej zabudowy, wysoki poziom hałasu.

Według Ustawy o rewitalizacji: rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania obszarów ze stanu kryzysowego. Proces ten jest prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i podejmowane przy współpracy z interesariuszami – mieszkańcami gminy.

Cele rewitalizacji są usytuowane w sferze społeczno-gospodarczej i ekologiczno-przestrzennej, a działania infrastrukturalne i architektoniczno-urbanistyczne są tym celom podporządkowane (mają charakter narzędziowy). Nie jest więc rewitalizacją działanie wyłącznie remontowo-budowlane, które nie ma wskazanego celu społecznego, gospodarczego lub ekologiczno-przestrzennego;

Rewitalizacja, to reakcja na kryzys, który obejmuje dany obszar i przejawia się w wielu dziedzinach na raz. Musi ona być realizowana we współpracy zróżnicowanych partnerów lokalnych: zarówno sektora publicznego (gminy), jak i lokalnych przedsiębiorców oraz sektora pozarządowego, a często także innych partnerów: miejscowych uczelni, policji i z jak największym udziałem mieszkańców.

W ramach opracowywania Programu Rewitalizacji władze gminy Pniewy, z pomocą zewnętrznej firmy Centrum Innowacji NUVARRO, przeprowadzą badania ankietowe lokalnej społeczności, szkolenia dla pracowników Urzędu Miejskiego Pniewy, organizacji pozarządowych, mieszkańców i przedsiębiorców. Zorganizowane zostaną również otwarte spotkania z mieszkańcami, ponieważ to ich głos jest najważniejszy.

Wszystkie informacje na bieżąco będą umieszczane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pniewach oraz na plakatach i ulotkach.

Pamiętaj, że to w jakim otoczeniu żyjesz zależy tylko od Ciebie, a Program Rewitalizacji umożliwi Ci poprawę zaistniałej sytuacji!

Wszystkich Państwa prosimy o pobranie ankiety, wypełnienie jej i pozostawienie w Punkcie Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim.

 

Projekt pn. „Program Rewitalizacji miasta i gminy Pniewy na lata 2017-2023” jest dofinansowany w ramach PO Pomoc Techniczna 2014-2020

 

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: pniewy.wlkp.pl | foto: pniewy.wlkp.pl

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki